Evrim Memili Hakkında / About Evrim Memili

Evrim Memili hakkında

Evrim Memili 24.03.1986 Ankara’da doğdu. İlk Öğretim ve Liseyi Büyük Kolejde Tamamladı.. Eskişehir Anadolu İşletmeden Mezun Olduktan Sonra Öğrenimine Bilkent Üniversitesinde Devam Etti Fakat Yarıda Bırakarak Aile Mesleği Olan İnşaat Danışmanlığına Yöneldi. Hobi Olarak Efekt ve Beauty Makyajlarıyla Uğraşırken, Zamanla Makyaj Çok Sevdiği ve Kendini Her Anlamda Geliştirdiği, Profesyonel Bir İş Haline Geldi..

Evrim Memili was born in Ankara, on March 24th, 1986. She completed her elementary and high school education in Buyuk Kolej. After graduating from Eskisehir Anadolu University Business Management Program, she attended Bilkent University however, dropped out and started to run her family business , construction consultancy services. At the same time, she was interested in special effects and beauty make up as a hobby but then, she noticed that she really enjoys it and got herself improved in many ways and it turned out to be her profession.

backstage (14)

 

 

backstage (9)

Defileler, Moda cekimleri, Katalog ve Reklam çekimlerinde çalışmaktadır. Kendi Butik Stüdyosun da Gelin Makyajı & Saç Tasarımı yapılmakta & Düğün Belgeseli Çekilmekte ve Profesyonel Makyaj Eğitimi verilmektedir. Gazi üniversitesinde Makyaj Eğitimi verdi. Bilkent İletişim Bölümü Bitirme Projelerinin Bir Çoğunda Yer Aldı ve Almaktadır. Atılım Üniversitesi Defilelerinde, Shopping Fest ve Erol Albayrak Defilelerinde Yer Almıştır.
Evrim’s accomplished work has been seen everywhere from the most notable fashion shows, fashion and promotional & commercial shoots. Also bridal make up & hair design, wedding documentary and professional make up trainings are provided in her boutique make up studio. She provided trainings for Gazi University. She took part in most of the final projects of Bilkent University and still taking part in ongoing projects. She appeared in Atilim University Fashion Shows, Shopping Fest and Erol Albayrak Fashion Shows.

 

 

PPR Production Serdar Acar ve Ekibiyle Genç Turkcell Reklam Çekimi, Tefal Reklam Çekimi , Kayra Çekimleri, Burak Bakırcı ve Gökhan Bartu Yükselle TCA Studio Makeup Beauty Çekimlerinde,Müfit Çırpanlı ve ekibiyle Oba Çay reklam Çekimi, Sina Demiral ve Ekibiyle Corpse Bride Fotoğraf Çekimi, İlker Bilgi Koleksiyon ve Bir Çok Katalog & Moda Çekimlerinde Yer Almış ve Almaktadır.
She took part and still taking part in Genc Turkcell commercial shots with PPR Production Serdar Acar and his team, Tefal commercial shots, Kayra shots, TCA Studio Make up Beauty shots with Burak Bakirci and Gökhan Bartu, Oba Cay commercial shots with Mufit Cirpanli and his team, Corpse Bride photo shoot with Sina Demiral and his team, Ilker Bilgi Collection and plenty of catalog & fashion shots.
backstage (133)